Proč si dávat pozor na rychlovarnou konvici a varnou desku?

Poslední měsíce znamenaly pro spoustu rodičů domácí školu a k tomu také domácí kancelář. Nebylo to vždy jednoduché a bohužel i doma na nás může číhat nebezpečí. Téměř každý rodič v průběhu posledních měsíců zažil situaci, kdy byl dům nebo byt vzhůru nohama…

Podle lékařů z ambulancí přibylo velké množství úrazů z domácího prostředí. Nejčastěji pak šlo právě o popáleniny a opařeniny od rychlovarné konvice, varné desky, French pressu (když stlačujete kávovou sedlinu nebo sypaný čaj) a horkého hrnce nebo plechu. Aktuálně, vzhledem k počasí, také přibývají popáleniny od krbu nebo ohně. Pozor na to! Poslední skupinou úrazů jsou rány u dětí způsobené běžeckým pásem. Malé děti nezvládají rychlost běžeckého pásu, zamotají se jim nohy a odřenina/popálenina je na světě… Máte zkušenost s některým z těchto úrazů během karantény nebo lockdownu?

Povrchová popálenina nebo malá či velká popálenina prvního stupně je poranění kůže, které vzniklo vystavením intenzivnímu horku nebo kontaktem s hořícím materiálem. Při popálenině může dojít k poškození jak kůže, tak i podpovrchových tkání.

Pokud jsou takovéto rány menší než dvacetikoruna, lze je ošetřit doma pomocí Flamigelu®.

Jak na převaz s Flamigelem®?

Okamžitě po popálení ránu začněte chladit po dobu dvaceti minut pod vlažnou tekoucí vodou. Jemně a lehce ránu osušte čistou textilií. Pokud jsou v ráně nečistoty, musí se popálená část nejprve dezinfikovat pomocí dezinfekčního prostředku. Nanášejte na ránu Flamigel® 1 až 2 krát denně. V případě potřeby užijte prášek proti bolesti, v případě komplikací nebo bolesti vyhledejte lékaře.

Kdy je potřeba vyhledat lékaře?

  • Pokud jsou takovéto rány větší než dvacetikoruna.
  • Pokud se popálí děti.
  • V případě velkých nebo popraskaných puchýřů, které mají bílou, žlutou, žlutozelenou nebo hnědočernou barvu, nebo jsou jen málo bolestivé (většinou se jedná o hluboké popáleniny).
  • V případě popálenin hlavy, krku, chodidel nebo pohlavních orgánů.
  • V případě popálenin vzniklých chemikáliemi nebo elektrickým proudem.
  • V případě popálenin, které vznikly vdechnutím horkého vzduchu nebo páry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *