Flamigel na omrzliny

Omrzlina je poměrně podceňovaný termický úraz, který vzniká nejčastěji působením nízkých teplot v zimě. Chlad, zvláště při nedostatečné prevenci (vhodný oděv, rukavice, čepice, šála…), vyvolává smrštění cév s následným nedostatečným okysličováním tkání. Nejnáchylnější na omrzliny jsou prsty končetin, nos nebo ušní boltce.

zmrzlá tvář 

Prvním příznakem omrzlin je ztráta citlivosti postiženého místa. Při delším působení chladu (mráz, vítr, vlhké prostředí) dochází ke vzniku puchýřů až k postupnému odumírání tkání. Vznik takového úrazu závisí nejenom na okolním prostředí, ale i na celkovém zdravotním a fyzickém stavu člověka (kuřáci, diabetici…).

 

První pomoc při omrzlinách

 

Pacienta dostaňte do bezvětrné, nejlépe vyhřáté místnosti a začněte mu podávat teplé nápoje.

Opatrně poraněné místo zabalte (teplé oblečení) a zpočátku zahřívejte na teplých místech těla, třeba v podpaží. Při omrzlinách lehkého stupně můžete využít i vodní lázeň, u které je nutné teplotu zvolna zvyšovat (začínat na 15–20 °C a postupně docílit teploty 36 °C, ne vyšší). Omrzliny nikdy nesmíte vystavit přímým vysokým teplotám (horká voda, sálavé teplo), ty by mohly způsobit rychlou devastaci tkáně.

 

Flamigel aplikujte na puchýře!

 

Úspěchy vlhkého hojení jsou očividné i u omrzlin. V případě počínajících puchýřů začněte aplikovat Flamigel! Naneste gel na postiženou ránu a zcela ji zakryjte obvazem, přičemž nezapomeňte oddělit prsty u nohou či rukou (bude-li se o ně jednat) od sebe tylem nebo gázou. Obvaz vyměňujte 1 x za 24–48 hodin.

 

Při hlubších omrzlinách je třeba vyhledat odborníka.